در 3 ماه ابتدایی امسال انجام شد
به گزارش تابناک سمنان، فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان گفت: 87 عدد شی تاریخی در سه ماه ابتدایی سال جاری در این استان کشف شد.
کد خبر: ۴۶۰۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲ 16 July 2017

به گزارش تابناک سمنان، محمدرضا افضلی پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: 87 عدد شی تاریخی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی در سه ماه ابتدایی سال جاری در استان سمنان کشف شد.

وی افزود: کشف این آثار با همکاری و پشتیبانی مأموران انتظامی و امنیتی فرماندهان نیروی انتظامی استان و شهرستان‌ها با نیروهای یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان صورت گرفت.

فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان گفت: درمجموع و بر اساس انجام 23 هزار و 273 مورد بازدید نظارتی محسوس و غیرمحسوس مراقبان از آثار تحت پوشش، 12 نفر دستگیر شدند و 87 شی تاریخی کشف شد.

افضلی ادامه داد: جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم بازار تاریخی شاهرود، جلوگیری از مرمت غیرمجاز در بازار بالای سمنان و دستگیری حفاران غیرمجاز در نقاط مختلف استان از دیگر فعالیت‌های یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان در این مدت است.

وی یکی از مهم‌ترین پرونده‌های به سرانجام رسیده را کشف سوت به سرقت رفته کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان عنوان کرد و گفت: این سوت تاریخی که در سال 94 به‌وسیله افراد ناشناس به سرقت رفته بود، توسط نیروهای پلیس آگاهی استان سمنان کشف و به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان منتقل شد.

فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان بیان کرد: رونمایی از لباس متحدالشکل جدید نیروهای این یگان در استان سمنان، برگزاری هشت دوره آموزشی و سرکشی از نحوه مرمت بناهای تاریخی استان از دیگر اقدامات یگان است.

افضلی افزود: علاقه‌مندان به حفاظت و صیانت از آثار تاریخی استان سمنان می‌توانند هرگونه تخلف، تعرض، تخریب یا حفاری غیرمجاز علیه آثار تاریخی را به شماره 31705 سامانه خبری یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان اعلام کنند.

به گزارش فارس؛ استان سمنان دارای بیش از یک‌هزار اثر تاریخی شناسایی شده است که تمام این آثار نیاز به مراقبت و حفاظت با مشارکت عموم شهروندان دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار