هر روز اگر رسانه ها را دنبال کنید قطعاً اخباری پیرامون اعتراضات سپرده گذاران موسسات غیرمجاز به چشمتان خواهد خورد. سپرده گذارانی که به سپرده های خود نرسیده اند و به همین علت زندگی عادی برخی از آن ها با مشکلات فراوانی رو به رو شده است. سپرده گذاران آرمان ایرانیان از جمله همین سپرده گذاران می باشند. سئوالی که مطرح می شود این است که سپرده گذاران آرمان البرز ایرانیان چگونه می توانند طلب خود را بگیرند؟
کد خبر: ۵۲۹۵۵۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۷ 25 November 2017
به گزارش تابناک سمنان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اسفند ماه 1389 اعلام کرد که به دنبال ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، قصد ساماندهی و تجمیع تعاونی های اعتباری آزاد را دارد. به همین منظور در مورخه 17 اسفند 1389 هفت تعاونی با نام های بدر توس، امید جلین، الزهرا مشهد، پیوند مشهد، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه و تعاونی اعتبار عام کشاورزان مازندران با یکدیگر ادغام شدند و موسسه اعتباری فردوسی را تشکیل دادند. سپس در اسفند ماه 1391 موسسه اعتباری فردوسی با تعاونی های فرشتگان، وحدت و البرز ایرانیان ادغام گردید و موسسه آرمان ایرانیان را تشکیل دادند. در تاریخ 27 اسفند ماه 1394 موسسه آرمان ایرانیان با گرفتن مجوز نهایی فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خود را به عنوان پنجمین موسسه اعتباری مجاز بانک مرکزی با نام موسسه کاسپین به ثبت رساند. البته دو تعاونی وحدت و البرز ایرانیان تن به این مجوز نداده و همچنان به فعالیت خود به طور غیر مجاز و با عنوان موسسه اعتباری آرمان ادامه دادند.
تقریباً از سال گذشته بود که این دو تعاونی نیز با مشکلاتی رو به رو شدند. در مورخه 14 فروردین ماه سال جاری بسیاری از خبرگزاری ها خبری را از قول سپرده گذاران موسسه آرمان (تعاونی البرز ایرانیان) منتشر کردند مبنی بر اینکه این تعاونی سپرده های آن ها را بلوکه کرده است. هر چند که این خبر دو روز بعد توسط موسسه اعتباری آرمان (تعاونی البرز ایرانیان) تکذیب شد.
به هر صورت در مورخه 11 مرداد ماه 1396 بود که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی از قطعی شدن تعیین تکلیف آخرین موسسات غیرمجاز خبر داد و گفت: خوشبختانه با اقدامات و تلاش های بانک مرکزی تعیین تکلیف آخرین موسسات غیرمجاز به سرانجام رسیده است. وی ادامه داد بر اساس تفاهم انجام شده، مسئولیت مدیریت دارایی ها و بدهی های موسسات «البرز ایرانیان» به بانک تجارت، «افضل توس» به بانک آینده و «وحدت» به موسسه اعتباری ملل پس از هماهنگی با مرجع قضایی آغاز می شود. سیف همچنین درباره آخرین وضعیت موسسه البرز ایرانیان یادآور شد: پرونده موسسه «البرز ایرانیان» در حال حاضر در مرجع قضایی مطرح شده است و قطعاً بر اساس تصمیمات قضایی و در صورت نیاز، بانک مرکزی آمادگی لازم برای همکاری در این زمینه را دارد.
بعد از گذشت حدود سه ماه از صحبت های رئیس کل بانک مرکزی، فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی در مورخه 12 آبان 96 گفت: پرونده تعاونی غیر مجاز البرز ایرانیان هم اکنون در مرجع قضایی با دقت تحت رسیدگی است. این پرونده دارای پیچیدگی های زیادی است که رسیدگی به آن مستلزم دقت و صرف وقت زیاد است. در صورتی که مرجع قضایی پس از اتمام رسیدگی و در صورت وجود دارایی، دستور انتقال دارایی های آن تعاونی به بانک تجارت را صادر کند، بانک مرکزی نسبت به تامین نقدینگی لازم برای بازپرداخت سپرده های سپرده گذاران، متناسب با دارایی های منتقل شده اقدام خواهد کرد.
همچنین در مورخه 24 آبان ماه 1396 محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور در حاشیه هیات دولت و طی مصاحبه ای اعلام کرد که از هفته جاری تعیین تکلیف تعاونی ‌های وحدت، البرز ایرانیان و افضل طوس آغاز شده است و تا هفته آینده با اقداماتی که انجام می شود بیش از ۹۸ درصد مشکلات این موسسات حل شده و نگرانی سپرده‌گذاران نیز برطرف می شود.
بعد از گذشت حدود ده روز از این مصاحبه محمد نهاوندیان، روابط عمومی بانک مرکزی در مورخه 3 آذر 1396 طی اطلاعیه ای اعلام کرد که سپرده گذاران تعاونی البرز ایرانیان چگونه می توانند به طلب خود برسند. در این اطلاعیه آمده است: "حسب مصوبه سران محترم سه قوه مقرر شده است فرآیند بازپرداخت سپرده های تعاونی های منحله ی غیرمجاز وحدت، افضل توس و تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان با اولویت بازپرداخت سپرده های سپرده گذارانی که میزان مانده سپرده ایشان حداکثر تا سقف یک میلیارد ریال است از روز شنبه مورخ 4 آذر ماه 1396 آغاز شود. بر این اساس سپرده گذاران محترم مطابق اطلاعیه درج شده در تارنماهای بانک های تجارت، آینده و موسسه ملل، با همراه داشتن مدارک مربوطه، به منظور دريافت سپرده های خود يا سپرده گذاری نزد بانک و موسسه مذکور، به شعب تعيين شده مراجعه کنند.
بانک تجارت نیز در این زمینه اعلام نموده است که با عنایت به تخصیص خط اعتباری از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقرر گردید وجوه سپرده گذاران بر اساس جداول ذیل پرداخت گردد. از این رو از سپرده گذارانی که مانده مجموع سپرده های آنها تا مبلغ یک میلیارد ریال می باشد دعوت به عمل می آورد تا با در دست داشتن اصل و تصویر شناسنامه، کارت ملی، دفترچه یا گواهی سپرده به شعب منتخب بانک تجارت مطابق لیست ذیل مراجعه نمایند.
سپرده گذاران آرمان البرز ایرانیان چگونه می توانند طلب خود را بگیرند؟
سپرده گذاران آرمان البرز ایرانیان چگونه می توانند طلب خود را بگیرند؟
سپرده گذاران آرمان البرز ایرانیان چگونه می توانند طلب خود را بگیرند؟
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار