کارشناسان بیابان زدایی استان :
به گزارش تابناک سمنان ،کاهش نزولات جوی در سال 96 بر میزان بحران آبی در سمنان افزوده به طوری که به گفته کارشناسان، بارش باران در استان در سال 96 در مقایسه با مدت بلند مدت 30 ساله 19.3 دهم درصد کاهش یافت.
کد خبر: ۵۷۳۴۰۵
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲ 03 March 2018
به گزارش تابناک سمنان به نقل از کارشناسان بیابان زدایی ،در سال 96 در سمنان به طور متوسط 40 میلی متر بارش باران ثبت شد که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 78 درصد کاهش یافته است. 
 
همچنین میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان بیش از 700 هزار نفری سمنان 160 لیتر و کمتر از میانگین کشوری است. 


براساس برآورد کارشناسان تا سال 1420، استان سمنان از خشکسالی آسیب جدی خواهد دید به طوری که اکنون برای تولید آب در سمنان باید 300 متر عمق زمین را حفاری کرد در حالی که در 20‌ سال گذشته این رقم حدود 50 متر بود. 
اگرچه تاکنون به گفته برخی از مسوولان اقدامات عملی برای رفع معضل آب در سمنان انجام نشده است در شرایط کنونی باید برنامه های تولید آب در استان سمنان عملیاتی شود تا دغدغه های موجود کاهش یابد.
کسری مخزن آب زیرزمینی در استان سمنان اکنون به 143 میلیون متر مکعب در سال رسید و عواملی نظیر خشکسالی، اضافه برداشت‌های مستمر چاه‌های عمیق، باعث شده است، یعنی به نوعی عامل اصلی برهم خوردن تعادل چرخه تغذیه و برداشت آب در حقیقت، بی‌توجهی به مساله مدیریت منابع آب در طول سال ها بوده است. 
به گفته کارشناسان سطح آب زیرزمینی در چند سال گذشته می بایست در سمنان افزایش می یافت، به دلیل کاهش بارش های سال های متمادی، همچنان به افت خود ادامه داده و پیامدهای جبران ناپذیر بحران آب مانند شور شدن آب، نشست زمین و ایجاد شکافها در سطح دشتها، پدیده بیابانزایی به خاطر کاهش منابع زیرزمینی در دست ها و سایر مشکلات زیست محیطی را به همراه دارد. 
علاوه بر این موضوع چالش کمبود آب توسعه شهرها و رشد صنایع در این استان را با مشکل مواجه کرده و مانع اصلی در اجرای برنامه های اقتصادی و طرح های توسعه ای در این استان است. 
در استان سمنان حدود یک میلیارد و250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار