کد خبر: ۶۶۵۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳ 08 October 2018

دیروز پس از تصویب الحاق ایران به کنوانسیون CFT در مجلس و تصویب چهارمین کنوانسیون لازم برای خروج ایران از ليست سياه گروه ویژه اقدام مالی FATF، تصور عمومی بر این بود که قیمت دلار در بازار غیررسمی ایران در ادامه کاهش های هفته اخیر باز هم کاهش خواهد یافت اما پس از کاهشی مقطعی در روز گذشته دلار امروز دوباره وارد کانال ۱۳ هزار تومان و حتی در برخی ساعات ۱۴ هزار تومان شد و انتظار کاهش شکل گرفته در جامعه محقق نشد. به نظرمی رسد موارد زیر از مهمترین دلایل کاهش قیمت دلار در شرایط کنونی است :

1️⃣ تقاضای سفته بازی در بازار ارز همچنان بالاست. کاهش شدید هفته گذشته درست است که سبب خروج برخی سرمایه های خرد از بازار شد، اما برخی سرمایه های خرد که از افزایش قبل جامانده بودند با فرض احتمال افزایش قیمت در آینده، تازه وارد بازار شدند . این نکته بسیار مهم است که سفته بازی تنها با ثبات نسبی قیمت ارز در یک محدوده قیمتی در یک بازه زمانی چند ماهه در بازار ارز کمرنگ می شود و نه شوک های کاهشی شدید در بازار، كه اين شوك ها تنها سبب خروج برخی از بازار و ورود تازه واردین می شود.

2️⃣ تصویب FATF بیشتر سبب شکل نگرفتن یک موج افزایشی شدید در بازار ارز شد تا سبب شکل گیری موج کاهشی شود . واضح است که حباب سیاسی و نگرانی شکل گرفته در بازار ارز در طی ماههای قبل نه به دلیل FATF که به دلیل تحریم های اقتصادی همه جانبه بر ایران شکل گرفته بود. لذا تا دلیل اصلی حباب سیاسی ارز پر قدرت حضور دارد و روز به روز به اعمال مرحله اصلى آن نزدیک می شویم، تصویب FATF بیشتر از آنکه مولد یک موج کاهش باشد می تواند عاملی برای جلوگیری از یک رشد سریع باشد.

3️⃣ نشانه های زیادی از دخالت بانک مرکزی در بازار ارز ایران در هفته گذشته وجود دارد. این دخالت در هفته گذشته در کنار کمپین رسانه ای خبری شکل گرفته سبب آغاز یک موج کاهشی شدید ارز شد. اما اگر بپذیریم که به دلیل کمبود منابع ارزی، امکان استمرار دخالت بانك مركزى در بازار محدود است، پس می شود انتظار داشت که قیمت با همان شدت کاهش هفته گذشته کاهش نیابد.

4️⃣ به نظر می رسد بازار ارز غیررسمی ایران از نظر حجم و عمق بازار ، بازار کوچکی است . سایز کوچک بازار سبب می گردد همانطور که با ایجاد یک کمپین رسانه ای و ترساندن سرمایه های خرد و دخالت توامان در بازار، می توان سبب کاهش چند هزار تومانی آن شد، هجوم موج تازه ای از سرمایه های خرد تازه نیز به دلیل عمق کم بازار می تواند مانع کاهش قیمت مى گردد.

5️⃣ يكى از مهمترين دلايل عدم كاهش ارز ، بلاتكليفي بازارهاى موازي است . كاهش قابل توجه بازار بورس و ترديد در ادامه رشد بازار مسكن و نگرانى از سيستم بانكى سبب مى گردد با توجه وجود مستمر نگرانى ها و حباب سياسي در بازار ارز، برخى از سرمايه ها به سادگى از بازار خارج نگردد.

6️⃣ واكنش سخت سياسي گروههاى مخالف تصويب FATF و ترديدها در زمينه واكنش شوراى نگهبان به اين لايحه هم اجازه تخليه كامل اثر مثبت تصويب اين لايحه را هم در بازار نداده است .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار