رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران :
به گزارش تابناک سمنان ،با توجه به برودت هوا در سطح کشور، روز گذشته مصرف گاز در بخش خانگی رکورد زد و از مرز 540 میلیون مترمکعب گذشت.
کد خبر: ۷۰۴۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸ 16 January 2019
به گزارش تابناک سمنان ، سخنگو و رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران ضمن بیان مطلب فوق، افزود: با توجه به این که بیش از 20 استان کشور تا پایان هفته جاری بارش برف و برودت هوا را تجربه می کنند، پیش بینی می شود این مقدار مصرف به بیش از 560 میلیون متر مکعب تا آدینه هفته جاری برسد.
وی در ادامه با بیان اینکه طبق گزارش های هواشناسی، مجدداً سامانه بارشی جدیدی به همراه برودت شدید هوا از اوایل هفته بعد وارد کشور می شود، گفت: برای اینکه تأمین انرژی مورد نیاز در بخش های صنعتی و نیروگاهی کشور نیز به شکل مطلوب اتفاق بیافتد، نیاز است مردم عزیزمان ضمن رعایت نکات ایمنی، مصرف بهینه را نیز رعایت کنند.
بوجارزاده با تأکید مجدد بر رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز و استفاده از لوازم گازسوز استاندارد و توجه ویژه به برچسب انرژی نصب شده بر روی این لوازم، افزود: لباس و پوشش مناسب زمستانی در منزل و کم کردن درجه بخاری و وسایل گرمایشی، رعایت دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، خاموش کردن وسایل گرمایشی در اتاق‌هایی که در طول روز از آن‌ها استفاده نمی‌شود و استفاده بیشتر از نور آفتاب، ازجمله مواردی است که به بهینه مصرف کردن گاز در فصل سرما، کمک می‌کند.
وی با اعلام این که روشن کردن وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از آغاز وقت اداری و خاموش کردن آنها یک ساعت قبل از پایان وقت اداری از دیگر موارد مهمی است که بر رعایت آن تاکید شده؛ افزود: استفاده از دستگاه های گازسوز استاندارد با برچسب انرژی بالا یعنی A و B، خاموش کردن وسایل گرمایشی در روزهای تعطیل برای ساختمان هایی که سیستم حرارت مرکزی ندارند، انجام معاینه فنی همه موتور خانه ها توسط شرکت های تایید صلاحیت شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، سرویس و تعمیر دوره ای تجهیزات گاز سوز از طریق متخصصان مجاز و نصب سامانه پایش هوشمند موتورخانه به منظور افزایش ضریب ایمنی و بازدهی وسایل گاز سوز از دیگر مواردی است که می‌تواند در استفاده بهینه و ایمن از گاز مثمر ثمر باشد.
وی در ادامه ضمن تأکید بر استفاده از بخاری‌های استاندارد برای گرم کردن منازل و محل کار، اظهار داشت: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز، از راه‌های پیشگیری از خطر گاز منواکسید کربن است.
رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: مشترکین محترم باید بصورت جدی از تبدیل وسایل نفت سوز به گازسوز بپرهیزند و از نیروهای متخصص برای نصب وسایل گازسوز استفاده کنند.
بوجارزاده تصریح کرد: مشترکان باید هنگام استفاده از وسایل گازسوز به خصوص بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش و نصب کلاهک H در پشت بام مطمئن شوند، همچنین دقت کافی برای پیش بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه‌ها و سامانه‌های گرمایشی نصب شده در محیط های مسکونی داشته باشند و به صورت دوره‌ای، سیستم‌های خروجی و تبادل هوا و اکسیژن و دودکش را کنترل کنند.
سخنگوی شرکت ملی گاز ایران ضمن تأکید بر استفاده نکردن از بخاری های بدون دودکش در محیط‌های مسکونی و بسته، خاطرنشان کرد: آبی نبودن شعله بخاری، رطوبت زیاد اطاق و نامطبوع بودن فضای منزل نشانه خطر است و باید در این مواقع، مسیر دودکش، چگونگی نصب و کلاهک آن را کنترل کرده یا از افراد مطلع و کارشناس در این خصوص درخواست راهنمایی و کمک شود.
بوجارزاده خاطرنشان ساخت: سرویس کامل مجموعه سامانه‌های گرمایشی مجتمع‌های مسکونی به خصوص رسوب زدایی کوره‌ها و اطمینان از سلامت مشعل ها و استفاده از بست های فلزی و شیلنگ استاندارد و لوله‌های بخاری فلزی در نصب بخاری و لوازم گازسوز، جلوگیری از نصب دودکش‌های آکاردئونی و استفاده نکردن از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز، از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.
وی در پایان با بیان اینکه هر ساله بیش از ۷۰ درصد از علل حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسیدکربن مربوط به دودکش است، گفت: با سرد شدن هوا، بر اثر بی‌احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی به ویژه بخاری و آّبگرمکن، متأسفانه تعدادی از هموطنان جان خود را به علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن از دست می‌دهند، بنابراین تقاضا داریم مشترکان محترم گاز با رعایت کامل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، زمستانی آرام و بدون حادثه را پشت سر بگذارند.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار