کد خبر: ۷۳۷۸۳۸
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۳ 24 April 2019
به گزارش تابناک  سمنان ،اختراع پروفسور نیما امجدی، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان موفق به ثبت در اداره‌ی ثبت اختراعات آمریکا شد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ؛ این اختراع با عنوان Piezoelectric Energy Harvesting System From Vehicle’s Tires (سیستم استحصال انرژی پیزوالکتریک از چرخهای خودرو ) است که به شماره         us10.243.136b2  در اداره‌  ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) ثبت شده است .

پروفسور نیما امجدی ، استفاده از فناوری پیزوالکتریک برای بازیابی انرژی تلف شده در چرخ های خودرو  را هدف اصلی در انجام تحقیقات و در نتیجه این اختراع عنوان کرد .
پروفسور امجدی  با بیان اینکه با ظهور خودروهای خودران و هیبریدی توجه بسیاری از محققین بسوی تأمین نیروی محرکه مناسب نظیر انرژی الکتریکی برای این وسایل نقلیه معطوف شده گفت :  سیستم تولید توان الکتریکی از تایر خودرو یک مکانیزم موثر و مکمل تامین توان در خودروهای هیبریدی است که تحقیقات اصلی بر روی این ایده با تشکیل تیم تحقیقاتی به سرپرستی اینجانب از سال ۱۳۹۲ آغاز شد .
پروفسور امجدی افزود : با توجه به بکر بودن این ایده ، از همان ابتدا اختراعات متعددی (با شماره ثبت های ۸۵۱۱۹، ۸۲۱۳۸، ۸۲۷۱۷، ۸۳۰۶۶ و ۸۶۰۹۶) با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در این خصوص در کشور به ثبت رسید و موفق به دریافت دو گواهینامه تاییدیه علمی ( به شماره ثبت های ۹۳۰۵۳۹۳، ۹۳۰۴۲۸۵) از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران هم شد. 
وی تصریح کرد : در نهایت با بررسی های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این طرح موفق به دریافت حمایت ارزی برای ارسال اختراع به اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) شد .
وی ادامه داد: پس از تلاش های فراوان و پاسخگویی به سوالات و چالش های مطرح شده توسط داوران اداره ثبت اختراعات آمریکا در دو سال گذشته، این ایده در نهایت موفق به دریافت گواهینامه ثبت اختراع از آمریکا با نام Piezoelectric energy harvesting system from vehicle’s tires به شماره ثبت                                        U.S. Patent 10,243,136 شد .
پروفسور نیما امجدی درباره کاربرد این اختراع گفت : با استفاده از این اختراع می توان منبع کمکی پایدار توان الکتریکی برای خودرو تأمین نمود بدون آن که نیاز به مولد الکتریکی اضافی (نظیر باتری یا دینام اضافی) باشد.
پروفسور امجدی افزود: گواهینامه ثبت اختراع یک سند مالکیت فکری زنده است و بر اساس پیشنهادات دریافت شده از سوی وکیل این اختراع که از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برای مدیریت امور حقوقی این اختراع با تیم تحقیقاتی همکاری نموده‌اند، این سند نیاز به پایش و مراقبت های پیوسته دارد که در صورت انجام صحیح و کامل مکاتبات حقوقی مربوطه، مالکیت معنوی و اعتبار سند ثبت اختراع  تا ۱۸ سال آینده برقرار خواهد ماند.
وی ادامه داد :  تأمین هزینه ۱۳۰۰ دلاری وکالت حقوقی این اختراع پس از ثبت، علاوه بر تضمین مالکیت فکری تیم تحقیقاتی در طی بازه زمانی ۱۸ سال آینده، تجربه ای جدید در تثبیت مالکیت معنوی تیم تحقیقاتی دانشگاه سمنان در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO)   خواهد بود.
محقق طرح درباره شرط لازم براي تحقق تجاري‌سازي اختراع خود در داخل كشور گفت: توجه و حمایت دولت خصوصا صنایع خودروسازی در تأمین هزینه های مورد نیاز برای تبدیل نمونه آزمایشگاهی به نمونه صنعتی شرط لازم براي تحقق تجاري‌سازي این اختراع در داخل كشور است .
پروفسور امجدی  این اختراع را حاصل تلاش های تیم تحقیقاتی خود ، خصوصا مهندس مسعود قنبری دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه سمنان عنوان کرد.
وی حمايت و پرداخت لازم از سوي دانشگاه برای ثبت اختراع و ثبت امتياز لازم جهت ارتقاي مفهوم پتنت را از موانع و مشکلات پیش روی محققانی که قصد ثبت اختراع دارند، عنوان  وآمادگی خود را برای همکاری و ارائه دانش فنی خود به صنعت و سرمایه‌گذاران علاقمند اعلام نمود.گفتنی است ؛  ثبت اختراع بین المللی مراحل بسیار سختگیرانه و پیچیده تری نسبت به ثبت اختراع در داخل کشور دارد و  افزایش قابلیت تجاری سازی اختراع و ارزآوری از مزایای ثبت اختراع در سطح بین المللی است که باتوجه به این شرایط ، تعداد اندکی از دانشگاه ها دارای ثبت اختراع بین المللی هستند و دریافت آن نشان دهنده توانمندی بالای علمی آن دانشگاه است .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار