رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود خبرداد؛
محمدرضا کشاورزیان گفت:طی ۹ ماهه گذشته در سال‌جاری ۳۰ قاچاقچی چوب درختان جنگلی، تاغ و گز دستگیر شدند.
کد خبر: ۸۰۳۱۹۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷ 05 December 2019

به گزارش تابناک سمنان: محمدرضا کشاورزیان رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه طی ۹ ماهه سال جاری میزان پنج هزار و ۷۹۴ کیلوگرم چوب تاغ در شاهرود کشف‌شده است، گفت: با توجه به اینکه نواحی جنوبی شهرستان کویری و بیابانی است لذا این درختان نقش قابل توجهی در کنترل ریزگرد و جلوگیری از پیشرفت بیابان به سمت شهر‌ها دارند لذا حفظ و حراست از آن اهمیت بالایی دارد.

او بابیان اینکه طی مدت مذکور دو هزار و ۴۱۵ کیلوگرم چوب گز در شاهرود از متخلفان شناسایی‌شده است، افزود: گیاه گز مقاومت بسیار بالایی نسبت به خشکی و شوری خاک دارد که نقش آن در حفظ عرصه‌های منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک غیر قابل انکار است.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه طی این مدت نیز ۳.۲ متر مکعب انواع چوب جنگلی کشف‌شده است، ابراز داشت: این درختان جنگلی شامل سرخدار، اوجا، ممرز و ... می‌شود که البته باید گفت قاچاقچیان چوب به ازای هر کیلوگرم چوب و زغال جریمه نقدی خواهند شد.

کشاورزیان بابیان اینکه طی ۹ ماهه گذشته از سال‌جاری ۳۰ قاچاقچی چوب درختان جنگلی، تاغ و گز در شاهرود دستگیر شدند، تصریح کرد: برای همه این افراد تشکیل پرونده قضایی صورت گرفته است.

او با تاکید بر اینکه آسیب وارده به محیط‌زیست و منابع طبیعی به هیچ عنوان قابل جبران نیست، گفت: گشت‌های موتوری و خودرویی در عرصه‌های ملی، جنگلی و بیابانی شهرستان به صورت ۲۴ ساعت فعال است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود همچنین افزود: با توجه به وسیع بودن عرصه تلاش شد تا از افراد محلی نیز برای مشارکت در حفاظت عرصه‌های منابع طبیعی و مقابله با قاچاق چوب و زغال تاغ استفاده شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار