قالیباف در نطق پیش از دستور:
رئیس قوه مقننه تأکید کرد: امروز انقلاب اسلامی توانسته، مهم‌ترین الگوی رقیب برای نظام سرمایه‌داری جهانی باشد.
کد خبر: ۸۵۶۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶ 31 May 2020

انقلاب اسلامی، مهم‌ترین الگوی رقیب برای نظام سرمایه‌داری جهانی است

به گزارش تابناک سمنان: محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۱ خرداد) در نخستین نطق پیش از دستور خود در صحن علنی پارلمان  با سلام بر روح پر فتوح امام راحل، بنیانگذار نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران و رهبر فرزانه و حکیم انقلاب، هادی کشتی انقلاب در طوفان‌های سهمگین، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، شهیدان گلگون کفن اسلام از شهدای انقلاب تا شهدای دفاع مقدس، شهدای خدمت و شهدای سلامت، و به خصوص شهدای مظلوم مقاومت و مدافعان حرم درتمامی بلاد اسلامی و سلام و درود بی پایان خداوند بر سیّدالشهدای مقاومت، نماد ایستادگی در برابر زورگویان، مظهر اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم، یار صدیق و مطیع و راستین رهبر معظّم انقلاب، سردار سرافراز اسلام، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نطق پیش از دستور خود را آغاز کرد.

قالیباف با اشاره به آغاز دوره جدید مجلس تصریح کرد: مجلس یازدهم در بُرهه حساسی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران و در آغاز برداشتن گام چهل ساله دوّم آن و در حالی که جمهوری اسلامی با مجموعه‌ای از قوّت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدید‌ها روبه‌رو است، با همدلی و وحدت میان نمایندگان مردم، برای حل مشکلات آنها آغاز به کار می‌کند.

او افزود: نگاهی کلان به گذشته چهل ساله و جایگاه فعلی جمهوری اسلامی، نشانگر این است که علی‌رغم ضعف‌های کارکردی، رفتاری و کاستی‌های مرتفع نشده، توانسته گام اوّل خود را محکم و مقتدر بردارد. این یک واقعیت انکارناپذیر است که جمهوری اسلامی، در برابر هجمه‌های گسترده دشمن، در همه عرصه‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی، بین المللی، امنیتی و فرهنگی ایستادگی و مقاومت کرده، بدون اینکه از آرمان‌های اصلی خود، ذرّه‌ای عقب نشینی کند. نظام اسلامی در سطوح راهبردی، روز به روز قوی‌تر از گذشته، به راه خود ادامه داده، به گونه‌ای که امروز به عنوان یک قدرت مهم منطقه ای، تبدیل به یک بازیگر تأثیرگذار و پرنفوذ در عرصه‌ بین المللی شده است.

نداشتن تصویر درست از واقعیت‌های موجود، باعث اشتباه در تصمیم و اجرا می‌شود

رئیس قوه مقننه گفت: نگاهی به حجم و شدّت دشمنی نظام سلطه با همه ابزار‌های قدرتمند رسانه‌ای، اقتصادی و سیاسی و اطلاعاتی خود، به خوبی گواه این مساله است، که امروز انقلاب اسلامی توانسته، مهم‌ترین الگوی رقیب برای نظام سرمایه‌داری جهانی باشد. این دستاورد بزرگ، تنها بر اساس حرکت بر مدار مکتب امام (ره) و هدایت رهبری حکیم انقلاب و مجاهدت مردانی، چون حاج قاسم‌ها به‌دست آمده است؛ مردانی که با ولایت پذیری، عقلانیت و کارآمدی، خطوط طراحی شده توسط رهبری را تحقق بخشیده‌اند.

او بیان کرد: در کنار این توفیقات عظیم، ندیدن ناکامی‌های بزرگ باعث از دست رفتن دستاورد‌های به‌دست‌آمده خواهد شد، چرا که نداشتن تصویر درست از واقعیت‌های موجود، باعث اشتباه در تصمیم و اجرا می‌شود. ناکامی‌های گوناگون در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی متأسفانه سرمایه اجتماعی نظام را دچار آسیب کرده است.

قالیباف ادامه داد: بر این اساس انقلاب اسلامی در آغاز گام دوم خود برای رسیدن به هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی با مجموعه‌ای از تهدید‌ها و فرصت‌ها روبه‌روست، مهم‌ترین فرصت ما رهبری حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری بوده که کشتی نظام را از طوفان‌های سخت به سلامت تا به امروز عبور داده است، فرصت دیگر باور دینی عمیق مردم به ویژه جامعه ایثارگری، خانواده شهدا، مدافعان حرم و اعتقاد آنها به آرمان‌های انقلاب اسلامی زمینه‌ساز امداد الهی در دشوار‌یهای بزرگ می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی دیگر قدرت منطقه‌ای فزاینده جمهوری اسلامی ایران باعث شکل‌گیری عمق راهبردی و نفوذ جمهوری اسلامی ایران شده و فرصت مغتنمی است که جمهوری اسلامی ایران را به نماد مقاومت در برابر مستکبران تبدیل کرده و همچنین با افزایش توان بازدارنده نظامی جرئت دست‌درازی به این سرزمین را از دشمن سلب کرده است.

قالیباف تصریح کرد: قدرت علمی و پیشرفته فن‌آورانه در کشور به دست نخبگان فرصت دیگری است که زمینه لازم جهت هرگونه پیشرفت را فراهم کرده و بدنه وسیع و گسترده جهاد مردمی از سراسر کشور فرصت بی‌نظیری است که می‌تواند در صورت انسجام و مدیریت مطلوب مبتنی بر الگوی جهادی بر ناکامی‌های گوناگون غلبه کند.

او افزود: فرصت بعدی ما وجود طیفی از جوانان مؤمن و انقلابی بوده که با استقامت خود محرکه این کشتی پرتلاطم هستند و در کنار همه این‌ها سرمایه انسانی جوان و توانمند ایرانی ثروت‌های عظیم خدادادی و منابع خدادادی از جمله ظرفیت‌های دیگر است که می‌تواند بستر پیشرفت در عرصه‌های گوناگون شود.

فساد، در تاروپود ساختارهای مختلف نفوذ کرده است

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: البته در کنار این ظرفیت‌ها تهدید‌هایی در کمین نظام اسلامی است. تهدید نخست کاهش سرمایه اجتماعی نظام است که در نتیجه ناکارآمدی اشباع شده مدیریتی کشور و فاصله گرفتن مسئولان از اصول انقلاب ایجاد شده است و متأسفانه چالش اقتصادی و معیشتی را به وجود آورده که زمینه ساز بیکاری و آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده است.

قالیباف گفت: تهدید دیگر، فساد نگران کننده‌ای است که در تاروپود ساختار‌های مختلف نفوذ کرده و موجب افزایش تبعیض و نارضایتی و عدم تحقق عدالت شده است، همچنین نظام اداری و اجرایی به هم ریخته کشور تهدید دیگری از امکان حکمرانی خوب را سلب کرده است تضعیف نهاد بسیار مهم خانواده از طریق گسترش سبک زندگی غربی تهدیدی نگران کننده تلقی می‌شود که نیاز توجه ویژه و فوری دارد.

او افزود: گسترش نفوذ جریان غرب‌زده که با امید بستن به دشمن مانع خودباوری ملی و توجه به ظرفیت‌های داخلی شده‌اند که باید درباره آن به طور جدی هوشیار بود اگرچه تهدید‌هایی که برشمرده‌اند می‌تواند تهدید‌های جدی برای ایران باشد، اما تجربه پیشین انقلاب اسلامی در وضعیت‌های بحرانی که اگر الگوی موفق گذشته در پیروزی انقلاب، دفاع مقدس، توان نظامی و قدرت منطقه‌ای مبنای عمل قرار گیرد از تهدید‌های موجود نیز می‌توان فرصت‌های طلایی ساخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس نظام فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی، برای استفاده از فرصت‌های یاد شده، جلوگیری از اثرگذاری و تشدید تهدیدها، تنها راه در پیش گرفتن الگوی مدیریت جهادی است.

او افزود: این الگوی مدیریت جهادی بر اصولی استوار است که نخست باور به مبانی قرآنی و سنت‌های الهی و استعانت مستمر از آنهاست، که امروز برای ما در ولایت مطلقه‌ فقیه و مردم سالاری اسلامی متبلور است و می‌تواند سبب گشایش هر بن‌بستی شود.

قالیباف اضافه کرد: دومین الگوی مدیریتی مردمی سازی حکمرانی است، به ویژه مردمی کردن اقتصاد که ظرفیت‌های عظیم انسانی، مادی و معنوی را وارد عرصه‌ مدیریت می‌کند، سومین الگو تلاش و کوشش مجاهدانه و امیدوارانه است که کمبود‌ها و نقص‌های ساختاری و کاستی‌ها را جبران می‌کند.

او چهارمین الگو را توجه ویژه به معنویت و اخلاق اسلامی دانست که زمینه‌ساز توجهات ویژه‌ امام زمان (عج) شود و گفت: پنجمین الگوی مدیریتی وحدت کلمه مردم و همگرایی نخبگان است که به تعبیر امام (ره) رمز پیروزی و بقای جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

قالیباف ادامه داد: ششمین الگو توجه و میدان دادن به نسل جوان پر انگیزه و توانمندسازی آنان که می‌تواند هر مانعی را از سر راه بردارد و هفتمین الگو نیز توجه ویژه به عدالت با اولویت دادن به محرومان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون که مجلس در آغاز راه خود قرار دارد، آنچه شرایط را خطرناک‌تر می‌کند، الگوی مدیریتی دستگاه‌های اجرایی کشور است که علاوه بر ناکارآمدی و آشفتگی مدیریت و تمرکز بر نگاه به بیرون به بسیاری از اصول و مولفه‌های الگوی مدیریت جهادی باور ندارند.

قالیباف تصریح کرد: در چنین شرایطی است که مجلس یازدهم می‌تواند با رویکردی منطقی و انقلابی نسبت به دولت و با استفاده از ظرفیت‌های تقنینی و نظارتی در چارچوب پیام رهبر انقلاب، دولت را به سمت مطلوب هدایت کند.

مجلس یازدهم در اجرای قوانین اجازه سهل‌انگاری به دولت نمی‌دهد

او با بیان اینکه مجلس یازدهم پیام رهبر معظم انقلاب را نقشه راه خود قرار می‌دهد، گفت: مجلس یازدهم حل مسائل ملی و محلی مردم را به عنوان یک وظیفه انقلابی وجه همت خود قرار خواهد داد و با این شاخص تعامل خود را با دولت فعلی و دولت آینده تنظیم می‌کند.

قالیباف ادامه داد: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچ‌گیری ندارد و در پیگیری منافع و حقوق مسامحه نمی‌کند، مجلس تلاش می‌کند موانع قانونی دولت را حذف و اصلاح کند؛ اما در عین حال اجازه نخواهد داد دولت در اجرا و پیاده سازی قوانینی که حل کنند مسائل مردم است سهل‌انگاری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رهبری بر توجه به معیشت طبقات ضعیف تأکید داشتند، امروز امراض اصلی اقتصاد ملی کشور مانند رشد نقدینگی بهینه نبودن قیمت‌های نسبی و تخصصی نبودن تولید بر هیچ صاحب نظری پوشیده نیست و از مهم‌ترین دلایل آن حذف حضور موثر مردم، مداخلات غیر منطقی دولت و نظام مالیاتی معیوب است.

او تأکید کرد: متأسفانه باید بپذیریم انقلاب مردمی ما به اقتصاد مردمی منجر نشده است، چراکه آرمان‌های متعالی انقلاب مانند پیشرفت و عدالت در ظرف دیوان سالاری یکصد ساله کشور ریختیم و چنانکه رهبری هم اشاره کردند نمره قابل قبولی نگرفتیم.

قالیباف گفت: اقتصاد مردمی، مردم بنیاد است و با سرمایه و اراده به فعالیت‌های مستقیم مردم تحقق پیدا می‌کند و دولت تنها نقش زمینه سازی، ظرفیت سازی و نظارت دارد در این اقتصاد هدف تنها کسب سود بیشتر و رشد اقتصادی به هر قیمتی نیست، بلکه اقتصاد وسیله‌ای برای تحقق آرمان‌های بالاتر اخلاقی و انسانی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس یازدهم با همه توان، امکانات، ظرفیت‌های قانونی خود و یاری خداوند تلاش خواهد کرد تا بار‌های بر زمین مانده انقلاب اسلامی که در رأس آن حل مشکلات و سختی‌های محرومان را از زمین بردارد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر را به حداقل برساند.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم در کنار مسائل ملی به حل مسائل محلی مردم توجه دارد، ادامه داد: خود را متعهد می‌دانم به عنوان رئیس مجلس که در این موضوع با حضور میدانی پشتیبان نمایندگان باشم.

او گفت: این موضوع از طریق هم افزایی نیرو‌های جهادی و مردمی، متخصصان و نمایندگان بخش خصوصی، نمایندگان نهاد‌های عمومی و حاکمیتی و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با محوریت نماینده‌ مجلس، محقق خواهد شد و هدف از آن این است، که هر نماینده در حوزه انتخابیه‌ خود به یک کنشگر فعال در حوزه‌ حل مسائل مردم و پاسخ به مطالبات آنها تبدیل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با اجرایی سازی قوانین از طریق نظارت هوشمند و موثر و هم افزایی ظرفیت‌ها و امکانات، معضلات حوزه انتخابیه‌ خود را برطرف کند. این الگو در سطح استان و سپس در سطح ملی با تشکیل کارگروه‌های موضوعی دنبال خواهد شد.

قالیباف با بیان اینکه مقوله فرهنگ هم بسیار اهمیت دارد، گفت: فرهنگ، همیشه از مهم‌ترین اولویت‌ها بوده، اما با آن برخورد شعاری شده است. مجلس یازدهم، تقویت نهاد خانواده و ترویج و تقویت فرهنگ و سبک زندگی اسلامی ایرانی در برابر سبک زندگی غربی را، اولویت اصلی خود قرار می‌دهد و اجرایی شدن سند تحول آموزش و پرورش، و اصلاح و تقویت کمی و کیفی رسانه ملی را پیگیری خواهد کرد.

او افزود: همچنین تلاش خواهیم کرد با شتاب دادن به روند شکل گیری شبکه ملی اطلاعات، و نظارت دقیق بر عملکرد مسئولان این حوزه، ضمن قانونمندسازی فضای مجازی، دستگاه مسئول را مکلف کنیم، که با بهترین کیفیت ممکن، خدمات زیرساختی و محتوایی در حوزه فضای مجازی را، به مردم عرضه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس یازدهم، خود را نماینده همه مردم ایران می‌داند، تصریح کرد: مجلس حتی خود را نماینده کسانی که به هر دلیل سیاسی، یا نارضایتی از شرایط کشور، به آن رأی نداده‌اند و بر اساس نگاه بلند رهبر معظم انقلاب، معتقد است که تمام دستگاه‌های حاکمیتی، باید مثل خورشید، بدون تبعیض بر همه‌ی شهروندان ایران بتابند و به آنها خدمت کنند.

او افزود: مجلس یازدهم با توجه به نقشی که برای خود در جایگاه تمدن ساز انقلاب اسلامی قائل است و بر سر آرمان‌های اصلی انقلاب هیچ مسامحه‌ای را نمی‌پذیرد و مقابله مقتدرانه در برابر دشمن خارجی بویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی را جزء اصول اساسی خود قرار می‌دهد و در مرزبندی با جریان معاند و منافق داخلی تعارف نمی‌کند البته دایره نیرو‌های انقلاب را مطابق راهبرد رهبر انقلاب گسترده می‌داند و با طرد نیرو‌های انقلابی به دلیل اختلاف سلیقه‌های سیاسی به جدیت مخالفت خواهد کرد.

قالیباف تاکید کرد: مجلس یازدهم توجه به واقعیت‌ها را در راه رسیدن به آرمان‌ها مد نظر قرار می‌دهد تا آرمان گرایی به توهم نیانجامد، بر اساس تبیین رهبر انقلاب اسلامی، مکتب امام (ره) شامل سه بُعد عدالت، معنویت و عقلانیت است و مجلس یازدهم بر این باور است که تمرکز و توجه یکسان بر تمامی این ابعاد، ضروری است و تاکید بر یکی از این ابعاد و بی توجهی به ابعاد دیگر، منجر به انحراف جامعه و حکومت می‌شود.

او گفت: مجلس یازدهم خود را متعهّد به ادامه دادن راه شهید سلیمانی، در افزایش توان محور مقاومت، به عنوان راهبردی غیرقابل تغییر دانسته و حمایت از ملت فلسطین، حزب الله لبنان، گروه هایِ مقاومت، حماس، جهاد اسلامی و مردم مظلوم یمن را وظیفه‌ی انقلابی و خود به حساب می‌آورد، همچنین مجلس یازدهم همیشه خود را کنار مردم، دولت و مرجعیت عراق و آماده هرگونه همکاری با آن‌ها خواهد دانست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: راهبرد مورد نظر مجلس در حوزه سیاست خارجی استکبارستیزی، هم آرمانی اعتقادی و هم منفعتی راهبردی است و مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را، بی حاصل و پرضرر ارزیابی می‌کند.

او اضافه کرد: راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است. کاری که با حمله بی سابقه به پایگاه عین الاسد شروع شد و با شکسته شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت و با اخراج کامل ارتش تروریست امریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.

قالیباف تصریح کرد: مجلس یازدهم در عین باور به مردم باوری و درون زایی، برون گرایی را هم مد نظر قرار می‌دهد، اما معتقد است که برون گرایی باید با تمرکز بر کشور‌های منطقه بویژه همسایگان و در کنار آن‌ها قدرت‌های بزرگی باشد که در سختی‌ها با ما دوستی کردند.

او با بیان اینکه مجلس یازدهم حامی گسترش ارتباط با همه جامعه جهانی است، گفت:، اما اعتماد به حکومت‌هایی که در سابقه تاریخی خود و در تجربه دوران جمهوری اسلامی کارنامه سیاهی دارند را خطای راهبردی می‌داند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تحول در مجلس، احیا و جایگاه و شان مجلس الزام اولیه برای اقدام موثر در حل مسائل کشور و مشکلات مردم مردم است.

قالیباف ادامه داد: مجلس باید تغییر را از خود اغاز کند؛ شفاف سازی، مردمی سازی، هوشمند سازی و کارامد سازی چهار رویکرد اصلی در تحول مجلس خواهد بود.

او افزود: مجلس یازدهم تمام تلاش خود را خوهد کرد تحت راهبری رهبر انقلاب اسلام، مجلسی کارآمد، انقلابی، قوی و مردمی بسازد تا با محور قرار دادن حل مسائل مردم و دفاع قدرتمند از حقوق و منافع مردم در قانون اساسی در سال‌های آغازین گام دوم سرمایه اجتماعی نظام را تقویت و حرکت به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی را تسریع کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای ساختن تمدن نوین اسلامی باید ایرانی قوی ساخت، ایرانی که در آن تک تک مردمش با هر سلیقه‌ای و در هر گوشه‌ای از کشور قوی باشد.

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار