عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت و گو با «تابناک»:
وی درباره اینکه آیا اصلاح‌‌طلبان با وضعیت فعلی و اختلافات در مجموعه شورای عالی سیاستگذاری در انتخابات ۱۴۰۰ به یک جمع‌بندی خواهند رسید یا خیر؟ گفت: من معتقدم اصلاح‌طلبان به سازوکار مناسب در زمان مناسب دست پیدا می‌کنند هرچند حتی اگر شورای سیاستگذاری در این مقطع کارآیی و کارآمدی لازم را به نسبت انتخابات‌های گذشته از دست داده باشد...
کد خبر: ۸۸۲۶۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱ 01 August 2020

انتخابات ۱۴۰۰ برای اصولگرایان راحت نخواهد بود/ رقیب ما قابلیت دوپینگ انتخاباتی خوبی دارد/ شورای عالی سیاستگذاری کارآیی خود را از دست داده است

به گزارش تابناک سمنان: بحث درباره چگونگی حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 یکی از مهمترین موضوعاتی است که این روزها در جلسات احزاب و شوراهای اصلاح طلب مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. چراکه اکنون ساز و کار انتخاباتی آنها یعنی شورای عالی با استعفای «محمدرضا عارف» رئیس و «عبدالواحد موسوی لاری» نایب رئیس آن عملا منحل شده فرض می شود و طبیعتا آنها باید به دنبال تعیین سیستم تصمیم گیر انتخاباتی جدید باشند.

صحبت هایی در مورد تشکیل یک ساز و کار انتخاباتی اصلاح طلبانه جدید برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شنیده می شود و حتی گزینه هایی نظیر «عبدالله نوری» و «بهزاد نبوی» هم برای به دست گرفتن ریاست این سیستم انتخاباتی تصمیم گیر مطرح است؛ اما شاید «کرونا» و حواشی آن مانع شده تا کنون اصلاح طلبان و حتی جناح مقابل بتوانند تصمیم عملی و مهمی برای انتخابات آتی بگیرند.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 1400 چه می شود؟

بسیاری از اصولگرایان و کارشناسان سیاسی حتی از جناح مقابل بر این عقیده هستند که در انتخابات سال آینده روال تاریخی گذشته برای تصدی قدرت از سوی اصولگرایان بعد از حاکمیت 8 ساله اعتدالیون و اصلاح طلبان در قوه مجریه تکرار خواهد شد و طبیعتا رئیس جمهور بعدی کشور یک چهره اصولگرا خواهد بود؛ اما برخی اصولگرایان در این باره هشدار می دهند که اگر از هم اکنون در باد پیروزی بخوابند، می توانند بازنده بزرگ انتخابات ریاست جمهوری سال آینده لقب بگیرند.

هرچه هست، اصلاح طلبان با کنار زدن چهره های معتدل تری نظیر عارف و موسوی لاری و بکارگیری افرادی نظیر نوری و نبوی نشان داده اند که شاید تصمیم مهمی برای به میدان آوردن یک چهره تندرو تر اصلاح طلب بگیرند که احتمال تائید صلاحیت کمی داشته باشد، اما اگر بتوانند در نهایت نهادهای حاکمیتی را متقاعد به تائید صلاحیت این فرد یا افراد بکنند در نهایت ممکن است معادلات انتخاباتی را عوض کرده یا حداقل شرایط بسیار سختی برای پیروزی اصولگرایان ایجاد کنند.

انتخابات راحتی در انتظار اصولگرایان نیست

در همین زمینه، یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت و‌ گو با خبرنگار سیاسی «تابناک» پیرامون تصمیمات اصلاح طلبان برای حضور هرچه بهتر در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، اظهار کرد: اصولگرایان باید بدانند که انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ انتخابات راحتی برای آنها نخواهد بود.

«محمد جواد حق‌شناس» درباره آخرین فعالیت‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باتوجه به آغاز فعالیت‌های اصولگرایان گفت: بنده بر این باور که اصولگرایان به عنوان جریان رقیب اصلاح‌طلبان پشتوانه‌شان را بر اساس رای و نگاه مردم تنظیم نمی‌کنند.

اصلاح طلبان پشتوانه مردمی خوبی دارند

وی در توضیح این سخن خود، افزود: اگر بنا باشد مردم تصمیم‌ بگیرند بارها نشان دادند که در یک انتخابات مبتنی بر عدل، احساس و قانون شکست دادن جریان اصلاحات کار آسانی نیست و اصلاح‌طلبان در تمام این سال‌ها از پشتوانه و رای و حمایت مردم برخوردار بودند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: اما هرگاه در فضای انتخاباتی جریانی بخواهد از ابزار دوپینگ استفاده کند و نگاهش قبل از اینکه به رای مردم باشد به رای نهاد نظارتی و قدرتی که از این نهاد وجود دارد متمرکز باشد در آن موقع شاید بتوان گفت فرصت برای اصولگریان به وجود می آید.

پیش بینی اصلاح طلبان از انتخابات سال آینده

عضو حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: اما در خیلی از موارد علی رغم اینکه اصلاح‌طلبان فرصت‌های محدودی داشتند به واسطه پشتوانه رای مردم میدان را به رقیب واگذار نکردند.

حق‌شناس پیش بینی اش از انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم که سال آینده برگزار خواهد شد را اینگونه بیان کرد: بنده هنوز بر این باورم که انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ انتخابات راحتی برای جریان اصولگرا و نهادهای حامی آنها نخواهد بود.

اصلاح طلبان مدعی پیروزی انتخابات 1400 هستند

وی درباره اینکه آیا اصلاح‌‌طلبان با وضعیت فعلی و اختلافات در مجموعه شورای عالی سیاستگذاری در انتخابات ۱۴۰۰ به یک جمع‌بندی خواهند رسید یا خیر؟ گفت: من معتقدم اصلاح‌طلبان به سازوکار مناسب در زمان مناسب دست پیدا می‌کنند هرچند حتی اگر  شورای سیاستگذاری در این مقطع کارآیی و کارآمدی لازم را به نسبت انتخابات‌های گذشته از دست داده باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در عین حال یادآور شد: اصلاح‌طلبان بدون شک با مقداری تلاش و رویکرد هوشمندانه  همچنان در انتخابات ۱۴۰۰ می تواند به عنوان یک مدعی در وادی رقابت با اصولگریان وارد عمل شود.

حق شناس در پایان پیرامون اینکه تاکنون چه تصمیماتی برای حضور بهتر اصلاح طلبان در انتخابات اتخاذ شده، خاطر نشان کرد: دوستان در بدنه اصلاح‌طلبان باید بدانند زمان و فرصت خوبی برای آنها در راستای رسیدن به یک نگاه مشترک در راستای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ وجود دارد که نباید به راحتی از آن عبور کنند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان

 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار