معصومه منظمی  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان با اشاره به نقش تقویت پوشش گیاهی در بیابانزدایی گفت: برنامه ریزی برای توسعه کشت گیاهان دارویی در ۳۷۵ هکتار از مراتع این شهرستان دنبال می‌شود.
کد خبر: ۸۹۹۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۹ 14 September 2020

كشت گياهان دارويي در سمنان ظرفيتي كه بايد جدي گرفته شود - ایرنا

به گزارش تابناک سمنان معصومه منظمی روز  دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران ابراز داشت: با توجه به سیاست های ابلاغی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص کشت و توسعه گیاهان دارویی در مراتع، مناطق هدف با مشارکت دامداران و نظارت کارشناسان فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  مکان یابی شد.
وی با بیان اینکه تعیین گونه‌ها، تهیه و تنظیم نقشه‌ها، انعقاد قراردادها و تامین نهاده‌ها برای توسعه کشت گیاهان دارویی در عرصه‌های مرتعی سمنان انجام شده است، افزود: طرح توسعه کشت گیاهان دارویی در عرصه‌های مرتعی این شهرستان از اوایل پاییز امسال آغار می‌شود.
وی ادامه داد: باریجه، بادام کوهی، وشق و زیره کوهی از جمله گونه‌های پیش‌بینی شده برای توسعه کشت گیاهان دارویی در قالب طرح‌های کپه کاری در مراتع شهرستان سمنان است.
منظمی تصریح کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی سازگار با شرایط آب و هوایی هر منطقه علاوه بر تقویت پوشش گیاهی و تولید علوفه بیشتر، در حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش و افزایش درآمد بهره برداران است.
وی تاکید کرد: توسعه گیاهان دارویی تیری ۲ نشان است که هم با تقویت پوشش گیاهی موجب بیابانزدایی می‌شود و هم موجب ایجاد درآمد و بهبود معیشت روستاییان حاشیه بیابان می‌شود.
وی اضافه کرد: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان به منظور تقویت پوشش گیاهی و ایجاد درآمد برای تعاونی‌ها تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه کشت گیاهان دارویی با تعاونی‌ فراگیر کشاورزی و منابع طبیعی و شرکت تعاونی شترداران سمنان امضا کرده است.
منظمی خاطرنشان کرد: سال گذشته توسعه کشت گیاهان دارویی در ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در شهرستان سمنان انجام شد.
رئیس منابع طبیعی سمنان بیان کرد: زمان کاشت گیاهان دارویی از مهرماه آغاز و تا پایان فصل پاییز ادامه دارد و زمان برداشت گیاهان دارویی از اوایل مرداد تا اواخر شهریور است.
بیش از ۲هزار  و ۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری و صنعتی هستند که استان سمنان واجد ۱۳۰ گونه از آن است.

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار