بسیاری از عرضه اولیه ها در یک بازه کوتاه مدت حداقل یک ماهه، بازدهی 50 درصدی را برای خریداران به ارمغان می آورند اما پرسش بسیاری از سهامداران این است که آیا نگهداری بلندمدت نمادهای عرضه اولیه شده (مقصود نگهداری بیش از یک سال عرضه اولیه ها) به نفع سهامداران است یا به ضررشان؟
کد خبر: ۹۰۹۶۹۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰ 16 October 2020

عرضه اولیه ها یکی از بخش های جذاب بازار سرمایه می باشند و سهامداران به خصوص سهامدارانی که تازه به بازار سرمایه وارد شده اند بسیار پیگیر اخبار عرضه اولیه ها می باشند.

به گزارش تابناک سمنان به طور کلی عرضه اولیه سهام (به انگلیسی: Initial Public Offerings) که به اختصار با IPO نشان داده می‌ شود، عبارتست از اولین فروش سهام یک شرکت خصوصی که طی آن به یک شرکت عمومی تبدیل می‌ شود.

عرضه اولیه ها از آن جهت برای سهامداران جذاب هستند که اولاً در کوتاه مدت می توانند یک سود حداقلی 50 درصدی را برای آن ها به ارمغان بیاورند، ثانیاً معمولاً با پول های اندک می توان در عرضه اولیه ها شرکت کرد و اقدام به خرید سهام نمود و ثالثاً خرید و فروش در آن ها به دلیل سود قطعی که دارند نیازمند تحلیل و بررسی و دانش خاصی نیست.

در سال جاری، تاکنون 20 شرکت سهام خود را برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه کرده اند. اولین عرضه اولیه در 23 فروردین ماه سال جاری و به نام شرکت سرمایه گذاری صبا تامین با نماد صبا به ثبت رسید و آخرین عرضه اولیه نیز در 30 شهریورماه سال جاری و به نام شرکت سرمایه‌ گذاری گروه مالی سپهر صادرات با نماد وسپهر ثبت شد. در این 20 نماد عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا به عنوان بزرگترین عرضه اولیه سال جاری لقب گرفت که در مقایسه با سایر نمادهای عرضه اولیه شده سال 99 نیز بیشترین بازدهی را برای سهامداران داشته است.

همان گونه که عنوان شد بسیاری از عرضه اولیه ها در یک بازه کوتاه مدت حداقل یک ماهه، بازدهی 50 درصدی را برای خریداران به ارمغان می آورند اما پرسش بسیاری از سهامداران این است که این سهام عرضه اولیه شده را تا چه زمانی نگهداری کنند؟ آیا نگهداری بلندمدت نمادهای عرضه اولیه شده (مقصود نگهداری بیش از یک سال عرضه اولیه ها) به نفع سهامداران است یا به ضررشان؟

برای پاسخ به این پرسش نیاز است تا بازدهی نمادهای عرضه اولیه شده در این چند سال اخیر را مورد بررسی قرار دهیم. به همین منظور بازدهی نمادهایی که از ابتدای سال 97 تاکنون عرضه اولیه شده اند، را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بازدهی 21 نماد عرضه اولیه شده در سال 97 تاکنون

در سال 1397، بیست و یک نماد سهام خود را برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه کردند. نمودار زیر بازدهی این 21 نماد را تاکنون نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می گردد در بین نمادهای عرضه اولیه شده در سال 1397، سهام شرکت زراعت و کشاورزی بینالود با نماد زبینا دارای بیشترین بازدهی بوده است و در این مدت 3617 درصد بازدهی برای سهامداران خود از روز عرضه اولیه تاکنون به ارمغان آورده است. کمترین بازدهی هم در بین نمادهای عرضه اولیه شده سال 1397 تاکنون متعلق به سهام شرکت کشت و دامداری فکا با نماد زفکا با بازدهی 413 درصد می باشد.

بنابراین بازدهی نمادهای عرضه اولیه شده در سال 1397 تاکنون، حداقل 413 درصد و حداکثر 3617 درصد بوده است.

سهام عرضه اولیه را تا کی نگه داریم؟

بازدهی 23 نماد عرضه اولیه شده در سال 98 تاکنون

در سال 1398 نیز 23 نماد عرضه اولیه شدند. بیشترین بازدهی در بین این نمادها تاکنون، متعلق به سهام شرکت دارویی ره آورد تامین با نماد درهآورد بوده است. این نماد توانسته است برای سهامداران خود در این مدت بازدهی 853 درصدی را به ارمغان آورد. همچنین کمترین عرضه اولیه متعلق به سهام شرکت صنعتی دوده فام با نماد شصدف بوده است که با گذشت حدود 8 ماه از عرضه اولیه آن 77 درصد بازدهی داشته است. این نماد افزایش سرمایه هم داشته است.

بنابراین بازدهی نمادهای عرضه اولیه شده در سال 1398 تاکنون، حداقل 77 درصد و حداکثر 853 درصد بوده است.

عرضه اولیه ها را تا کی نگه داریم؟

بازدهی 20 نماد عرضه اولیه شده در سال 99 تاکنون

همان گونه که عنوان شد در 6 ماه نخست سال جاری سهام 20 شرکت برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شده است. در این بین شستا که بزرگترین عرضه اولیه سال جاری لقب گرفته است دارای بیشترین بازدهی بوده است و توانسته است بازدهی 318 درصدی را داشته باشد. همچنین سهام شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس با نماد بپیوند با بازدهی 19 درصدی دارای کمترین بازدهی در بین عرضه اولیه های سال 99 تاکنون بوده است.

البته اشاره به این نکته ضروری است که برخی از این عرضه اولیه ها کمتر از یک ماه است که سهامشان مورد معامله قرار می گیرد.

بنابراین بازدهی نمادهای عرضه اولیه شده در سال 1399 تاکنون، حداقل 19 درصد و حداکثر 318 درصد بوده است.

سهام عرضه اولیه را تا کی نگه داریم؟

همان گونه که ملاحظه می گردد بازدهی نمادهای عرضه اولیه شده با مدت زمان نگهداری آن ها رابطه تقریباً مستقیمی دارد و نگهداری نمادهای عرضه اولیه شده در بلندمدت به نفع سهامداران می باشد و برخی نمادها حتی بازدهی بیش از 3600 درصدی را داشته اند.

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com
منبع: تابناک

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار