باشگاه خبرنگاران جوان: نشریه فایننشال تایمز در مطلبی به مواضع جمهوری‌خواهان درباره محاکمه رئیس‌جمهور پیشین هم‌حزبی خود پرداخت.
کد خبر: ۹۳۴۳۱۹
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷ 23 January 2021

به گزارش تابناک سمنان نشریه انگلیسی فایننشال تایمز در سرمقاله خود نوشت نشانه‌های چندانی وجود ندارد که حاکی از این باشد حزب جمهوری‌خواه الگوی عوام‌فریبی رئیس‌جمهور سابق آمریکا را رها می‌کند.

به نوشته این نشریه، برای لحظه‌ای پس از حمله ششم ژانویه به کنگره، به نظر می‌رسد جمهوری‌خواهانی که با یک وضع بحرانی مواجه شده‌اند احتمالا رابطه خود را با دونالد ترامپ قطع می‌کنند. به نظر می‌رسید مراسم خداحافظی کم‌حضور ترامپ در این هفته شانس‌های آتی او را محدود کند. همه این‌ها یک تفکر واهی بود. چند ساعت پس از حمله به کنگره، دو سوم از نمایندگان جمهوری‌خواه علیه تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا رای دادند. یک هفته بعد، درست ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه به استیضاح آقای ترامپ رای دادند که این تعداد حدود ۵ درصد از اعضای این حزب در مجلس نمایندگان آمریکاست.

این یاغی‌ها پیشتر بهایی را بخاطر عدم وفادارایی‌شان پرداخت کرده‌اند. لیز چنی مهمترین آن‌ها بخاطر موضع رهبری‌اش به عنوان یک جمهوری‌خواه رده سوم در مجلس نمایندگان مورد انتقاد قرار گرفته است. خانم چنی با چالشی اصلی بخاطر بی‌وفایی نسبت به ترامپ مواجه می‌شود. همین قضیه برای اکثر ۹ نماینده جمهوری‌خواه دیگر هم مصداق دارد. آقای ترامپ با صرف بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در کارزار تبلیغاتی‌اش این مسئله را روشن کرد که قصد دارد در کمال آرامش از تفریحگاهش در مارالاگو، مخالفانش را مجازات کند. او به هیچ وجه قصد ندارد در غروب فلوریدا محو شود.

فایننشال تایمز در ادامه نوشت: سوال اینجاست که آیا حزب جمهوری‌خواه می‌تواند برگ جدیدی را در صفحه عملکرد خود بگشاید؛ این مسئله در آینده‌ای نزدیک مشخص می‌شود. این مسئله تاحدی به نحوه عملکرد دموکرات‌های بایدن در برخورد با مخالفانی بستگی دارد که قول داده‌اند بخش اعظم دستورکار او را مختل کنند. آقای بایدن با یک مشکل مواجه است. او روز چهارشنبه در سخنرانی مراسم تحلیفش وعده داد تا فضای وحدت و التیام را تقویت کند. با این حال او قول داده است تا فرهنگی را رد کند که در آن حقایق دستکاری و حتی ساخته می‌شوند. با توجه به اینکه بخش اعظم حزب جمهوری‌خواه همچنان به فرضیه توطئه دلبسته‌اند—از جمله دروغ نهایی که بایدن انتخابات ۲۰۲۰ را دزدیده است – بایدن برای مصالحه با آن‌ها راه بسیار دشواری در پیش دارد.

محاکمه ماه آینده آقای ترامپ در سنا، برخی نشانه‌ها را ارائه می‌کند. میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا، این هفته اعلام کرد رئیس‌جمهور سابق آمریکا، اراذل و اوباشی را که کنگره را غارت کردند، تحریک کرده بود. این اظهارات مشابه کلمات استفاده شده در ماده استیضاح است که در آن ترامپ به تحریک به آشوب متهم شده است. اما هیچ سناتور جمهوری‌خواهی از جمله مک‌کانل هنوز نگفته است که به محکوم شدن او رای می‌دهند. به جریان افتادن این فرایند نیازمند موافقت ۱۷ جمهوری‌خواه برای کسب دو سوم اکثریت لازم در سناست.

همین موقع در سال گذشته در اولین محاکمه استیضاح ترامپ، تنها میت رامنی به سوء استفاده از قدرت از سوی ترامپ رای مثبت داد. بر عکس تعداد فزاینده‌ای از سناتور‌های جمهوری‌خواه می‌گویند آن‌ها این محاکمه را به عنوان اقدامی خارج از قانون اساسی رد می‌کنند؛ چرا که این محاکمه پس از خروج ترامپ از قدرت رخ می‌دهد.

 

در بین معدود کسانی که احتمالا نظر مساعدتری نسبت به محکوم کردن ترامپ دارند، لیزا مورکوسکی از آلاسکا و راب پورتمن از اوهایو هستند که چالش اصلی پیش روی آن‌ها نزدیک است. هر دوی این سناتور‌ها در سال ۲۰۲۲ باید برای انتخابات مجدد رقابت کنند.

انرژی جاری در حزب جمهوری‌خواه مشخصا همراه کسانی است که رویکرد ترامپ را به ارث برده‌اند مثل تد کروز از تگزاس و جاش هالوی از میسوری.

تازه‌ترین ستاره‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا از جمله دو مروج گروه «کیواِنان»، تئوری فرضیه حامی ترامپ، هستند: تیلور گرین از جورجیا و لارن بوبرت از کلورادو.

در یک دموکراسی سالم، حزب جمهوری‌خواه با توجه به اشتباهات صورت گرفته که منجر به از دست دادن کاخ سفید و سنا شده است، وارد بحث و گفتگو می‌شوند. اما این بار، این حزب از ادبیات خیانت حمایت می‌کند. هنوز شانسی برای این حزب وجود دارد تا به برخی از عناصر ترامپیسم –از جمله کمک به باقی‌مانده‌های جهانی‌سازی- بچسبد و در عین حال رهبری خودخواهانه و عجیب و غریبی را رد کنند که برای افسانه‌های ضددموکراتیک تلاش می‌کند.

در انتهای این مطلب آمده است: آمریکا به شدت به یک حزب محافظه کار اصولی نیاز دارد که از قانون اساسی و بازار آزاد حمایت کند. آقای بایدن باید رویکردش را در خصوص وحدت سیاسی دنبال کند. اگر این رویکرد رد شد او باید با مردم آمریکا روراست باشد. درمان تنها زمانی رخ می‌دهد که همه احزاب با قوائد اساسی دموکراسی موافق باشند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار