کمالوندی در جمع خبرنگاران:
باشگاه خبرنگاران جوان: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: قبل از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR۲m را نصب خواهیم کرد.
کد خبر: ۹۳۵۸۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳ 28 January 2021

به گزارش تابناک سمنان بهروز کمالوندی سخنگو و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران و در حاشیه بازدید محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از تاسیسات غنی سازی فردو و مجتمع غنی سازی علیمحمدی عنوان کرد: آقای قالیباف و نمایندگان از هر فرصتی استفاده و از همه تأسیسات هسته‌ای بازدید کنند.

وی افزود: این صنعت به نحوی که مورد نظر مقام معظم رهبری و مردم بوده به خوبی پیش می‌رود. امروز در غنی سازی حرف زیادی برای گفتن داریم و از صفر تا صد در غنی سازی بومی سازی کرده‌ایم.

کمالوندی تاکید کرد: بحث ما فقط غنی سازی نیست، در حوزه رادیودارو، تولید کیک زرد و اکسیژن ۱۸ دستاورد‌های زیادی داشته ایم. در همه حوزه‌ها در شرایط خوبی هستیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره نصب IR۲m در نطنز گفت: قبل از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR۲m را نصب شده خواهیم داشت. همزمان در حال تولید و نصب این ماشین‌ها هستیم.

وی درباره انجام تعهدات طرف‌های برجامی و بازگشت آمریکا به برجام اظهار کرد: قرار است طرف مقابل تعهداتش را انجام دهد و حتی در صورتی‌که طرف مقابل این تعهدات را انجام دهد، مسئولان و مقامات رده بالا تصمیم می‌گیرند. ما در سازمان آمادگی داریم با ظرفیت کامل فعالیت خود را داشته باشیم و منتظر تصمیمات هستیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر تحریم‌ها برداشته نشود آیا در زمان مقرر از پروتکل الحاقی خارج می‌شویم؟ تصریح کرد: قانون مجلس را مو به مو اجرا می‌کنیم و مجلس و دولت در این مورد تصمیم‌گیری می‌کنند. ما در این خصوص آمادگی داریم. قانون اجرا می‌شود. در عنوان قانون، «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» آورده شده است و امیدواریم نظر مردم تامین شود.

کمالوندی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷ کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی‌شده با درصد غنای ۲۰ وجود دارد، گفت: ظرفیت‌ها در صنعت هسته‌ای قابل مقایسه با سال‌های قبل نیست.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار