آخرین تحولات افغانستان خبر از تکذیب سقوط پنجشیر می دهد.ذبیح‌الله مجاهد که در توئیتر خود مدعی سقوط این شهر شده بود با واکنش نیروهای مقاومت رو به رو شد.
کد خبر: ۹۹۱۷۸۲
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۲ 06 September 2021

مقاومت تصرف پنجشیر را رد کرد/ وعده احمد مسعود برای فتح کابل

 

 

به گزارش تابناک سمنان یک شبکه روسی نیز مدعی شده که احمد مسعود می خواهد کابل را فتح کند.

مجاهد گفته بود:به یاری خداوند بزرگ و حمایت گسترده ملت آخرین تلاش‌های ما در راستای امنیت کامل کشور نتیجه داد و ولایت پنجشیر به طور کامل فتح و در کنترل امارات اسلامی در آمد. در پنجشیر تعدادی از افراد یاغی سرکوب شدند، عده‌ای فرار کردند و مردم مظلوم و با عزت پنجشیر از شر و گروگان‌گیری آنها نجات یافتند.

در همین حال تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که جنجگویان طالبان را در مقابل ساختمان استانداری ولایت پنجشیر نشان می‌دهد.

با این حال علی میثم، سخنگوی جبهه مقاومت ملی به بی بی سی گفته است که "این خبر صحت ندارد و طالبان پنجشیر را تصرف نکرده‌اند و ما ادعای آنان را رد می‌کنیم".

نظری در حساب توییتر خودش نوشت: "نیروهای جبهه مقاومت ملی در تمام مواضع استراتژیک در سراسر دره پنجشیر برای ادامه نبرد حضور دارند و ما به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم که مبارزه با طالبان و شرکای آنها را تا زمانی‌که عدالت و آزادی حاکم نشود ادامه خواهیم داد".

احمد مسعود، رهبر مقاومت ملی پنجشیر نیز در توییتی نوشت: طالبان قدرت کافی برای رقابت با ما را ندارد. ارتش پاکستان با آنها همکاری می‌کند. طالبان با ما نمی‌جنگد اما ارتش پاکستان و آی اس آی (اطلاعات ارتش پاکستان) آنها را هدایت می‌کند.

در همین حال پیشتر گزارش شد که احمد مسعود پس از تحولات روز یکشنبه به نوعی مذاکره با طالبان پذیرفته و تاکید کرده که در صورت توقف حملات از سوی طرف مقابل حاضر به پذیرفتن درخواست شورای علمای افغانستان جهت پایان دادن به جنگ است.

وعده احمد مسعود برای فتح کابل

در همین حال یک خبرگزاری روسی با اشاره به تلفات سنگین طالبان در پنجشیر، مدعی شد که احمد مسعود روز گذشته در میان اعضای جبهه این ولایت، گفت تا 9 سپتامبر کابل فتح خواهد شد.
 

به گزارش فارس، در حالی که طی روزهای اخیر درگیری‌ها میان جبهه پنجشیر و طالبان افزایش یافته، صبح امروز طالبان مدعی سقوط کامل پنجشیر شد.

اعضای طالبان با حضور در ساختمان فرمانداری پنجشیر اعلام کردند بر این ولایت تسلط یافته‌اند. همچنین گزارش‌ها از تحمیل تلفات سنگین به هر دو طرف بوده است.

خبرگزاری اسپوتنیک تاجیکستان، در گزارشی به بیان شرایط و اتفاقات روز گذشته در جبهه مقاومت یعنی یک روز قبل از سقوط پنجشیر پرداخته است.

این گزارش مدعی شد که روز گذشته احمد مسعود به فرماندهان جبهه مقاومت ملی گفته که آنها تا ۹ سپتامبر کابل را تصرف خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، جلسه گسترده‌ای با فرماندهان خود برگزار کرد. این ملاقات بعد از نماز ظهر روز ۵ سپتامبر در منطقه بازارک مرکز ولایت پنجشیر با اتحاد فرماندهان و بزرگان محلی صورت گرفت.

یک منبع اسپوتنیک تاجیکستان درباره این دیدار گفت که احمد مسعود از نیروهای خود خواسته است که با اسرای برخورد انسانی کنند، نان و آب خود را با آنها تقسیم کرده و تا جای ممکن زخم‌های طالبان را التیام بخشند.

به گفته این منبع، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان گفت: «تعداد زیادی از زندانیان خارجی به ویژه زندانیان پاکستانی وجود دارد. ما دقیقاً ۱۳۴۰ اسیر داریم، از جمله پاکستانی‌ها و عرب‌ها.» بر اساس برخی گزارش ها، حدود ۶۰۰ تبعه پاکستانی در میان بازداشت شدگان هستند.

احمد مسعود در ادامه افزود: «صدها طالب در بدخشان به جبهه مقاومت ملی افغانستان پیوسته اند." این نشانه فروپاشی سازمانی و نظامی طالبان به نفع ما است.»

وی از نیروهای خود خواست در مواجهه با دشمن روحیه بالایی داشته باشند.

به گزارش این خبرگزاری روسی، احمد مسعود ادامه داد: «در اکثر ولایات مذاکرات و هماهنگی‌هایی با فرماندهان جهادی و مردمی صورت گرفته است. به زودی قیام ملی علیه طالبان از چند نقطه آغاز می‌شود. "شما شاهد خواهید بود که در (۹ سپتامبر) ما کابل را فتح می‌کنیم.»

وی از طرفداران خود خواست نگران وضعیت اجتماعی نباشند، زیرا تاجیکستان و فرانسه در اسرع وقت کمک‌های بشردوستانه را به پنجشیر ارسال می‌کنند.

پس از وقوع اتفاقات شب گذشته و تسلط طالبان بر پنجشیر، از سرنوشت احمد مسعود و امرالله صالح خبر در دست نیست.

 

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com
منبع: خبرآنلاین

مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: