وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این‌که سیاست قطعی دولت جدید گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است، آمادگی تهران برای طراحی روابط مستقل از برجام را اعلام کرد.
کد خبر: ۹۹۵۷۰۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰ 22 September 2021

امیرعبداللهیان: آمریکا بداند، همه بده بستان‌ها یکبار در مذاکرات انجام شد

 

 

به گزارش تابناک سمنان حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای روز سه‌شنبه با همتایان خود از کشورهای مختلف در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان دیدار کرد  و در خصوص رئوس سیاست خارجی دولت جدید و موضوع برجام و ادامه مذاکرات وین  گفت‌گو و تبادل‌نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت نتیجه‌محور بودن مذاکرات وین، اظهار کرد: انتظار برحق ملت ایران آن است که مزایای اقتصادی برجام که به دلیل بدعهدی طرف‌های مقابل تاکنون محقق نشده‌است، این‌بار تضمین گردد. آمریکا باید بداند، همه بده بستان‌ها یکبار در مذاکرات برجام انجام شد و  لذا مذاکرات وین نه برای توافقی جدید بلکه برای اطمینان از بازگشت کامل و تضمین‌شده آمریکا به تعهدات خودش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی افزود: متاسفانه آنچه در سیاست‌های دولت فعلی آمریکا می‌بینیم ادامه روند و رویکرد دولت ترامپ در اعمال تحریم‌های غیرقانونی است.

 امیرعبداللهیان در ادامه با تاکید بر این‌که دولت ایران وظیفه‌ای قطعی در اجرای بی‌کم و کاست مصوبه مجلس دارد، بهانه‌های مختلف اروپا برای عمل نکردن به تعهدات خود را غیر قابل قبول خواند و اضافه کرد، طرف مقابل باید با انعطاف لازم و درک شرایط جدید ناشی از شروع کار دولت سیزدهم به وین بیاید.

وزیر امور خارجه با اشاره به این‌که سیاست قطعی دولت جدید گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است، آمادگی تهران برای طراحی روابط مستقل از برجام را اعلام کرد.

وی  تاکید کرد که روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و آلمان به هیچ‌وجه راضی‌کننده نیست و ضروری است برای بهبود این وضعیت چاره‌اندیشی شود.

وزیر خارجه آلمان نیز در این دیدار گفت که آلمان متعهد به برجام بوده و تمام تلاش‌های خود را برای حفظ و احیای آن انجام می‌دهد.

وزیر خارجه آلمان ضمن استقبال از توافق ایران و آژانس و سفر گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، بر ضرورت تلاش همه طرف‌ها برای موفقیت مذاکرات وین تاکید کرد.

هایکو ماس با اشاره به این‌که اراده برلین  بر ارتقاء همه‌جانبه روابط است، وضعیت پایین‌تر از انتظار روابط تجاری و اقتصادی فعلی دو کشور را ناشی از شرایطی دانست که برخی از آنها در اختیار دو کشور نبوده است.

 دو طرف همچنین در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه افغانستان به تبادل‌نظر پرداختند و بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com
منبع: ایسنا

 

مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار