«جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با «امانوئل ماکرون»، همتای فرانسوی خود، به طور غیرمستقیم اذعان کرده است که اقدام آمریکا درباره فرانسه اشتباه بود.
کد خبر: ۹۹۶۲۱۹
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲ 24 September 2021

اعتراف بایدن به اشتباه آمریکا در برابر فرانسه

 

به گزارش تابناک سمنان «جوبایدن» در گفتگو با «امانوئل ماکرون»، همتای فرانسوی خود اذعان کرده است که اقدام آمریکا درباره فرانسه اشتباه بود.

در این گزارش گفته شده که رئیس جمهور آمریکا در تماس با ماکرون پذیرفته است که قبل از توافق سه جانبه مذکور او می‌توانست رایزنی بیشتر با فرانسه را در دستور کار قرار دهد.

این در حالی است که همزمان یورونیوز گزارش داده است که فرانسه به مقامات دولتی خود دستور داده تا به دلیل کنار گذاشته شدن این کشور از قرارداد فروش ۵۶ میلیارد یورویی زیردریایی از سوی استرالیا، آمریکا و انگلیس انتقام بگیرند.

بر اساس اعلام این رسانه، استرالیا در حالی که برای جایگزینی زیردریایی‌های فرسوده خود و خریدن ۱۲ فروند زیردریایی دیزلی با قابلیت تجهیز به پیشرانه اتمی قرارداد بزرگی با فرانسه بسته بود، با امضای قرارداد مشابه دیگری موسوم به «آکوس» با آمریکا و بریتانیا، به طور ناگهانی معامله با فرانسه را فسخ کرد.

قرارداد استرالیا با فرانسه که «قرارداد قرن» خوانده می‌شود، در سال ۲۰۱۶ به امضا رسیده بود.

پاریس با اعتراض شدید به رفتار این ۳ کشور که آن را «خنجر از پشت» تعبیر کرد و در جریان تنش دیپلماتیک بی‌سابقه، سفیران خود را از کانبرا، واشنگتن و لندن فراخواند.

موضوع برنامه انتقام فرانسه را یک مقام فرانسوی به پایگاه رسانه‌ای پولیتیکو آمریکا اعلام کرده است.

به گزارش شبکه بلومبرگ، همزمان اعضای اتحادیه اروپا در همبستگی با فرانسه موافقت خود را برای به تعویق انداختن مذاکرات تجاری با آمریکا که برای هفته آینده پیش‌بینی شده بود، اعلام کردند.

روزنامه تلگراف هم نوشته است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از واکنش خشمگینانه فرانسه به قرارداد آکوس «شگفت زده» شده اند.

از سوی دیگر، در میانه دعواهای سیاسی فرانسه با چند کشور هم‌پیمانش، شرکت فرانسوی ناوال که سازنده زیردریایی و طرف معامله استرالیا در قرارداد جنجالی فسخ شده است، اعلام کرد که در پی وصول غرامت از طرف استرالیایی است.

 

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com
منبع: مهر

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار