سمنان کم‌بارش‌ترین استان کشور؛ لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با بیان اینکه این استان بر اساس آمار‌ها کم‌بارش‌ترین استان کشور است، بر لزوم صرفه‌جویی شهروندان سمنان در مصرف آب تأکید کرد.
کد خبر: ۱۱۷۲۹۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۸ 26 June 2024

به گزارش تابناک سمنان، منصور کشاورزیان، اظهار داشت: در سال آبی جاری پنج استان کشور جزو خشک‌ترین استان‌های کشور معرفی شدند و استان سمنان متأسفانه در بین این استان‌ها کمترین بارش را داشته است.

وی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی پدیده‌ای است که به‌ویژه استان سمنان را تحت تأثیر قرار داده است گفت: در سال‌های اخیر دیگر شاهد بارش آن‌چنانی برف در کشور و استان سمنان به مانند گذشته نیستیم و بارش‌ها عموماً از برف به باران تغییر پیداکرده و از دیگر سو این باران‌ها نیز در یک مدت کوتاه و سیل‌آسا اتفاق می‌افتد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با بیان اینکه بر این اساس و با ادامه روند خشک‌سالی باید برای سازگاری با آن در سال‌های آتی آماده شویم خاطرنشان کرد: این چیزی نیست که درواقع مختص به این سال یا سال آینده یا دو سال آینده باشد، چراکه فلات ایران در طول تاریخ نیز تجربه این‌گونه خشک‌سالی‌ها و کم‌آبی‌ها را داشته است، در این سال‌های اخیر واقعاً این خشک‌سالی‌ها تشدید شده است.

کشاورزیان با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر تأثیر بارش‌های بهاره امسال برای رفع مشکلات کم‌آبی در استان سمنان بیان کرد: اگرچه ما بارش‌های خوبی رو در فصل بهار داشتیم؛ اما باید توجه داشت که عموماً بارش درجایی که استفاده از آب‌های سطحی مورد کاربرد است؛ درواقع می‌تواند مؤثر باشد.

وی افزود: عموماً بالای ۹۰ درصد تأمین آب استان سمنان متکی به آب‌های زیرزمینی، چشمه‌ها و قنوات است که اصولاً مبتنی بر ذخیره برفی بوده و از این طریق امکان تغذیه دارند؛ نه بارش‌های سیل‌آسا.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با بیان اینکه شهرستان دامغان به دلیل داشتن سد زمینه استفاده از آب‌های سطحی را دارد خاطرنشان کرد: طبیعتاً با توجه به بارش‌های باران بهاره مشکل کمبود آب در این شهرستان به دلیل آورد مناسب آبی برای سد دامغان بسیار کمتر است؛ اما در شهر‌هایی مانند سمنان و شاهرود، به دلیل اینکه تأمین آب در این شهرستان‌ها متکی به آب‌های زیرزمینی است، برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی در دهه‌های گذشته، باعث آسیب فراوان به این منابع شده و شرایط به‌گونه‌ای شده است که امروز باید چاه‌هایی با عمق بیش از ۳۰۰ متر حفر شود تا از آن آب استحصال کنیم، درحالی‌که در گذشته با حفر چاه‌های ۲۰ تا ۲۵ متری به آب می‌رسیدیم.

کشاورزیان خاطرنشان کرد: بنابراین این روند برداشت از منابع آبی زیرزمینی، زنگ خطر را به صدا درآورده و واقعاً تأمین آب را با مشکلات و مضائق بسیاری مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: اگرچه آب شرب به لحاظ حجم شاید هفت تا ۱۰ درصد مجموع آب مصرفی استان سمنان را تشکیل داده و میزان مصرف حوزه صنعت نیز حدود ۲ تا سه درصد بوده و مابقی آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود؛ اما باید توجه داشت که هر آبی را نمی‌توان برای شرب استفاده کرد و آب شرب باید استاندارد‌های خاص خود را داشته باشد و این مهم کار تأمین آب شرب برای مردم استان کویری سمنان را دشوارتر کرده و ما را در مضیقه و تنگنای بیشتری قرار می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان افزود: این خشک‌سالی و کمبود بارش از یک‌سو و افزایش درجه حرارت و افزایش مصرف آب ناشی از آن از سوی دیگر مزید بر علت شده است که امسال با کمبود شدید آب شرب در برخی شهر‌های استان سمنان مواجه باشیم.

کشاورزیان با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی امسال یکی از گرم‌ترین تابستان‌ها را تجربه خواهیم کرد تصریح کرد: باید توجه داشت که با افزایش یک درجه حرارت، چیزی بین یک تا پنج درصد افزایش مصرف آب را در شبکه‌های آب شهری و روستایی به همراه دارد.

وی افزود: دلیل عمده این افزایش مصرف نیز آب‌پایه بودن سیستم‌های سرمایشی در استان سمنان است و خود همین آب‌پایه بودن این سیستم‌ها سبب افزایش مصرف آب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان حرکت به سمت استفاده از تکنولوژی‌های روز و محصولات سرمایشی دانش‌بنیان را راه‌حل کاهش مصرف آب و حتی برق در تابستان دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه کار‌های خوبی در استان سمنان در زمینه تولید محصولات سرمایشی کم‌مصرف با حمایت شرکت آب و فاضلاب این استان انجام و کولر‌هایی با بدنه پلی کربنات که راندمان بسیار خوبی هم در مصرف برق و هم در مصرف آب دارد طراحی‌شده که این مهم سبب صرفه‌جویی هرچه بیشتر در مصرف آب و برق خواهد شد.

کشاورزیان ابراز امیدواری کرد که با انجام فرایند‌های اداری، این محصولات در کشور فراگیر شود تا شاهد کاهش اثرگذار مصرف آب و برق باشیم.

وی صرفه‌جویی ۱۰ تا ۱۵ درصدی مصرف آب را لازمه عبور از تنش آبی تابستانی در استان سمنان دانست.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار