آب شرب گرمسار و آرادان تامین می‌شود / کشاورزان از کشت تابستانه خودداری کنند

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با بیان اینکه تدابیر و اقدامات مطلوبی برای تأمین آب با کیفیت برای مردم غرب استان سمنان انجام شده است، گفت: در حوزه غرب استان سمنان مهم‌ترین منبع تامین رودخانه حبله‌رود است که تأمین‌کننده آب شرب و بخش کشاورزی مردم شهرستان‌های آرادان و گرمسار است.
کد خبر: ۱۱۷۳۴۵۴
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۳ 29 June 2024

به گزارش تابناک سمنان، حمید احسانی امروز (۹ تیر ماه) اظهار کرد: با تدابیر انجام‌شده در حوزه کمی آب شرب مردم غرب استان مشکلی وجود ندارد و بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر آب شرب این مناطق از رودخانه حبله‌رود و بقیه از چاه‌های در دسترس که در شهرستان‌های گرمسار و آرادان وجود دارد، تأمین می‌شود.

وی درباره تأمین آب بخش کشاورزی مرم شهرستان‌های گرمسار و آرادان نیز گفت: با هماهنگی انجام‌شده با کشاورزان در فصل گندم رهاسازی از سد نمرود انجام شد و فصل کشت گندم به نحو مطلوب پشت سر گذاشته شد و در این زمینه مشکلی وجود نداشت.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به خشکسالی‌های حوزه رودخانه حبله‌رود، بیان کرد: با هدف حفاظت از منابع آبی از کشاورزان خواسته شد تا از کشت تابستانه خودداری کنند.

احسانی با بیان اینکه در این فصل، حجم آب رودخانه حبله‌رود به ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر رسیده است، گفت: با اقدامات و هماهنگی‌های انجام‌شده و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان مرتبط در تهران تأمین آب شرب مردم گرمسار از نظر کمی با مشکلی مواجه نیست؛ اما از نظر کیفی مشکلاتی وجود دارد که البته این مشکل به سال‌های گذشته باز می‌گردد و در این زمینه نیز اقدامات مطلوبی انجام و تلاش شده تا آب با کیفیت و پایدار تحویل مردم غرب استان سمنان شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای تأمین آب با کیفیت برای مردم گرمسار و آرادان، اظهار کرد: در دهه ۷۰ کانال انتقال آب سیمین دشت با ظرفیت ۱۵ مترمکعب در ثانیه طراحی شده بود و هدف از طراحی آن جداسازی آب شور و شیرین بود که در نهایت آب با کیفیت به مردم گرمسار رسانده شود؛ اما به دلایل تعددی در ابتدای کار به بهره‌برداری نرسید و هدف محقق نشد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: بعد از آن، خط انتقال آبرسانی به گرمسار از سد نمرود تا شهرستان گرمسار به طول ۷۴ کیلومتر طراحی و اجرای آن آغاز شد و در دولت شهید رئیسی، بخشی از خط انتقال در داخل حوزه استحفاظی استان سمنان اجرا شد و بقیه در دست مطالعه و اجراست که امیدواریم در سال‌های آینده اجرا شود.

احسانی با تأکید بر اینکه تلاش‌های فراوانی در حال انجام است که این خط انتقال آبگیری شود به برگزاری جلسات و بازدید‌های متعددی از سوی مسئولان مرتبط حوزه آب، نماینده مجلس، مسئولان اجرایی و سیاسی شهرستان و استان و وزارتخانه اشاره کرد و گفت: مدیر حوزه آبریز حبله‌رود و فلات مرکزی و معاون عمرانی استاندار و نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی نیز از منطقه بازدید کردند تا مدیریت منابع آبی حوضه حبله‌رود به نحو مطلوب صورت گیرد.

وی افزود: تمام تلاش‌ها این است که حداقل ۳۰۰ لیتر آب برای تأمین آب شرب با کیفیت وارد خط انتقال شود و این موضوع مصوب و اقدامات و تدابیر لازم در حال پیگیری است، امیدواریم بتوانیم امسال آب با کیفیت را در روز‌های آینده تحویل مردم گرمسار و آرادان دهیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار